Tipy na výlety

Oravský hrad

Oravský hrad patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na našom území. Súčasná podoba hradného komplexu vznikla postupným budovaním obranných, obytných a hospodárskych stavieb od 13. do 20. storočia a každá časť je dokladom rôznych stavebných štýlov – od románskeho slohu, cez gotiku, renesanciu, baroko až po romantizmus.

Oravská lesná železnička

Oravská lesná železnica je jedna z mála zachovaných úzkorozchodných železníc s rozchodom 760mm, nachádzajúca sa v obci Oravská Lesná. Pôvodne slúžila na prepravu dreva z lesných správ, dnes sú jej cieľom vyhliadkové jazdy pre turistov. Pre návštevníkov je k dispozícii bohatý vozový park: parná lokomotíva “Gontkulák”, motorová lokomotíva, motorová drezína, osobné a nákladné vozne a drevom naložený oplenový vozeň. Oravská lesná železnica je prístupná pre turistov počas celého roka.

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy. Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné.

Kostolík sv. Anny v Oraviciach

Kostolík bol postavený občanmi Tvrdošína – urbárskymi spoluvlastníkmi v rokoch 1817-1820, obnovený bol v roku 1864. Slúžil na večerné, nedeľné a sviatočné modlitby a raz v roku na sviatok sv. Anny je tu slúžená odpustová svätá omša. Nachádza sa cca 250m od aquaparku Oravice. Vzhľadom na to, že bol postavený svojpomocne, je relatívne mohutný, kvalitný a s pekne zdobeným interiérom. Exteriér kostolíka prešiel v poslednej dobe rozsiahlou obnovou.

Oravská priehrada a Slanický ostrov

Oravská priehrada ponúka široké možnosti rekreácie a vodných športov, či vyhliadkovú plavbu loďou. Cestou loď obopláva brehy Vtáčieho ostrova, ktorý je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Horná Orava a chráneného vtáčieho územia Horná Orava v druhej najprísnejšej zóne. Vtáčí ostrov je významným hniezdiskom čajok smejivých, bielohlavých, rybárov riečnych ako aj niekoľkých druhov kačíc.

Zakopané

Zakopané, mestečko s necelými 30 tisíc obyvateľmi sa nachádza len zhruba 30 km od Aquaparku Oravice. Pripravte sa však, že oproti našej časti Tatier tu bude podstatne viac ľudí. V mestečku vládne čulý ruch cez týždeň aj cez víkend. Centrom mesta je ulica Krupówki, ktorá je známa mnohými obchodmi najrôznejších značiek, predajňami suvenýrov a príjemných reštaurácií. Oplatí sa navštíviť aj neďaleký Kasprów vrch alebo vyhliadkový kopec Gubalowka.

Osvienčim

Osvienčim – koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau bol najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. Bol zriadený v roku 1941 asi 3 km od zajateckého tábora Auschwitz I, v dedine Brzezinka neďaleko poľského mestečka Osvienčim, asi 60 km západne od Krakova. Do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bolo deportovaných približne 1,3 milióna ľudí. „Auschwitz“ sa stal symbolom holokaustu, genocídy asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí: Rómov, ruských a poľských nútených robotníkov,homosexuálov a ďalších „nepriateľov národného socializmu“. V roku 1979 bol koncentračný tábor zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Soľná baňa Wieliczka

Soľná baňa Wieliczka sa nachádza blízko mesta Wieliczka na juhu Poľska. Baňa patrí medzi najstaršie na svete, ťažba prebiehala od 13. storočia až do roku 2007. Dnes je turistickou atrakciou, ktorá ponúka viaceré sochy, galérie a kaplnku, ktorú vysekali baníci. Baňa je hlboká 327 m, dlhá približne 300 km a má deväť podlaží. Pre turistov je sprístupnená 3,5 km dlhá trasa. Na tejto trase sa nachádzajú sochy od baníkov, ale aj súčasných umelcov. Počas druhej svetovej vojny bola Nemcami využívaná ako výrobné miesto. Od Aquaparku Oravice je vzdialená 100 km.

Krakov

Krakov je hlavné mesto Malopoľského vojvodstva. Leží na hornom toku rieky Visla. Je to centrum južného Poľska. Má rozlohu 326,8 km², žije tu 757 500 obyvateľov a v metropolitnej oblasti 1,3 milióna. Staré mesto je charakteristické početnými historickými stavbami (komplex stredovekých a renesančných budov Starého Mesta, kráľovský zámok Wawel, Sukiennice). Mesto je sídlom Jagelovskej univerzity a poľskej Akadémie vied. Po druhej svetovej vojne sa Krakov stal významným priemyselným strediskom Poľska – Nowa Huta je najväčší metalurgický závod v Poľsku. Od Aquaparku Oravice je vzdialený 110 km.